headerphoto
banan webhosting

Česká Kanada


Kam vyrazit na motorce, aby si člověk pořádně zajezdil? Vzhledem k nevalným kvalitám většiny českých, moravských a slezských silnic je otázka správného výběru trasy vyjížďky na motorce důležité téma.

Vyjedeme z Jindřichova Hradce směrem na Dačice. Po několika prvních, trochu nezáživných kilometrech se začíná oblast Česká Kanada.

Silnice s poměrně mladým povrchem se začíná mile klikatit a po čase se objevují i zábavné komprese a horizonty. V Kunžaku pokračujeme rovně na Dačice (silnice č. 151) a neodbočíme po hlavní do Strmilova.

pomník járy cimrmanna

Nezapomeňte zatočit vpravo na Slavonice, ale až druhou odbočkou, kousek před Dačicemi. Po slibném začátku se ale tento úsek promění v poklidnější jízdu otevřenou krajinou s horším povrchem.
Určitě se zastavte ve Slavonicích na kafíčko, je tady hezky :).

Případně se tu dá přespat a další den podniknout zajímavý program v přilehlých oblastech Rakouska, v oblasti nazývané Waldvierteil. Jejím středem je městečko Weitra, po česku Vitoraz. O tom ale až jindy...
Dál se dá vyrazit ze Slavonic směrem na Novou Bystřici – tohle je nejkrásnější úsek. Nádherná kraji a ještě krásnější zatáčky, co víc si přát.Cestou míjíme státní hrad Landštejn, pohraniční pevnůstky z konce první republiky, pasoucí se kravičky, přitom se pohybujeme na čerstvém vzduchu, uprostřed lesů České Kanady.

landstejn

Provoz bývá minimální. Poslední část tohoto nejlepšího úseku těsně před vjezdem do Nové Bystřice má čerstvý povrch z konce loňského léta.
Posledních 15 km z N. Bystřice do Jindřichova Hradce (č. 128) nás už čeká jen trochu podprůměrný asfalt, dlouhé rovné úseky a vyšší provoz od hraničního přechodu Grametten. Jediným zajímavějším momentem je stoupání za obcí Číměř (za kterou je zajímavá odbočka na Lásenici, ale to si necháme také na jindy).

Čeká nás už jen dojezd do krásného provinčního města s bohatou historií a velký hradhradu nad rybníkem Vajgar. Šťastnou cestu!